Xięgarnia Polska w Wiedniu

powstała 3 maja 1984 roku przy ulicy Burggasse 22.

Xięgarnia Polska w Wiedniu otworzyła swoje podwoje 3 maja 1984 roku. Pomysłodawcą założenia księgarni był londyński wydawca Jan Chodakowski, a jej założycielami prof. Andrzej Zięba (1929-1986), matematyk, astrofizyk i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zofia Reinbacher.  Wszechstronnej pomocy udzielili założycielom polscy wydawcy emigracyjni: paryski Instytut Literacki i londyńskie wydawnictwa Kontra, Polska Fundacja Kulturalna, Orbis, Aneks, Puls i Polonia Book Fund, a wsparcia w pokonywaniu przeszkód organizacyjno-biurokratycznych udzielił Rembert Schleicher.

Do 1989 roku Xięgarnia oferowała szeroką gamę książek z polskich oficyn wydawniczych działających na Zachodzie. Książki te były niedostępne w Polsce, a ich rozpowszechnianie było karane.

Klientami Xięgarni byli zarówno polscy emigranci, jak i osoby przyjeżdżające z kraju szukający książek wydanych poza cenzurą, które w tym czasie nie były dostępne w austriackich bibliotekach.  Xięgarnia sprzedawała również tytuły wydane w kraju, z czasem specjalizując się w zaopatrywaniu bibliotek slawistycznych na zachodnio-europejskich uniwersytetach.

Po 1989 roku stopniowo zmniejszała się liczba tytułów polskich wydawców emigracyjnych, a zarazem szybko rosła oferta wydawnictw krajowych.

W latach 2017-2020 Xięgarnia luźno współpracowała z Dyskusyjnym Klubem Książki przy Stacji Naukowej PAN w Wiedniu.

Dziś to niewielkie wnętrze z kręconymi schodami na pięterko wypełnione jest książkami …  Książki już dawno przestały mieścić się na półkach. Xięgarnia nie jest tylko sklepem, lecz i miejscem spotkań, rozmów i dyskusji. Naszymi klientami są Polacy, Austriacy i  osoby innych narodowości interesujące się Polską, jej językiem i kulturą oraz biblioteki.